Su İçinde Akaryakıt Analizi

Ham petrol ve doğal gaz kaynağından çıkarıldığında, su, kum ve diğer kirleticiler gibi istenmeyen bileşenler de çıkarılır. Bu bileşenler birden fazla işlemde ayrılır ve ayrılma işlemlerinin su bölümü üretilen su olarak bilinir. Üretilen su, daha sonra atılabilir veya devam eden işlemlerde kullanılabilmesi için daha fazla ayrılması gereken hidrokarbonlar içerecektir. Sıkı çevre standartlarına uymak ve üretilen suyun yönetimini iyileştirmek için, ayrılma işlemlerinin farklı noktalarında su kalitesini izlemek önemlidir. optek inline fotometreler, üretim platformlarında veya yer tabanlı su arıtma tesislerinde bu işlemi izlemek için kullanılabilir.

Örnek Uygulamalar

  • Üretilmiş su içerisinde yağ ve akaryakıt ölçümü
  • Enjeksiyon suyunda akaryakıt analizi
  • Atık suda akaryakıt takibi
  • Tankerlerde balast suyunda akaryakıt takibi

optek TF16-EX-N İki Kanallı Işık Saçılımı Bulanıklık Sensörü

Üretilmiş Su Separasyonunda Akaryakıt

Optek su içinde akaryakıt sensörü tipik olarak filtrasyonun sonuna ya da separasyonun son aşamasına monte edilir. Bu sayede hem prosesin verimini ölçer hem de suyun çevresel gerekliliklere uygunluğunu kontrol eder .

Ölçüm

optek TF16-N sensörleri, ışık saçılımı teknolojisini kullanarak çok düşük akaryakıt seviyelerini algılayabilir. Bu teknoloji sudaki yağ damlacıklarına karşı çok daha hassas olduğu için absorpsiyona ölçümü yerine tercih edilir. Ayrıca optek sensörler, tüm gereklilikleri karşılar ve ATEX, FM veya IECEx sertifikaları ile tedarik edilebilir.

Açık Deniz Su Kalitesi İzleme

Su enejeksiyonu patrol kuyularından en yüksek verimi alabilmek için kullanılır. Üretilen su eğer uygun özelliklerde ise yeniden kullanılabilir ya da denize deşarj edilebilir. Optek TF-16 sensörümüz FPSO (floating production storage and offloading) larda açık denizlerde su kalitesi izlenmesi ve proses verimi takibi sağlar.